כאשר אדם הולך לעולמו, כל הרכוש שצבר, בין אם מדובר ברכוש פיזי, בכספים או ברכוש רוחני, עובר לבני המשפחה הנחשבים ליורשים החוקיים שלו. בקשת צו ירושה הינה הדרך החוקית לממש את הזכויות של היורשים החוקיים על הירושה. בהעדר צוואה, בקשת צו ירושה היא הדרך החוקית היחידי להעביר את רכושו של הנפטר לרשות היורשים החוקיים. עם זאת, לפני הוצאת צו ירושה יש צורך לבצע מספר מהלכים, שבלעדיהם לא ניתן להוציא את הצו כאמור. מי רשאי לדרוש הוצאת צו קיום ירושה? מהם המסמכים הנדרשים לשם כך? מה דינה של חלוקת רכוש בגירושין לצורך הירושה? בשורות הבאות נעסוק בקצרה בסוגיות הללו.

הוצאת צו ירושה  

הוצאת צו ירושה יכולה להתבצע על ידי קרוביו של הנפטר, הנחשבים על פי חוק ליורשים החוקיים שלו, גם בהעדר צוואה מסודרת. בקשת צו ירושה מתקבלת, לפיכך, רק אם הוצאה על ידי מי שנמנה עם היורשים החוקיים, ואשר ביצע את כל הפעולות הנדרשות הכוללות המצאת מסמכים שונים, כמו גם פרסום הודעה בדבר הגשת הבקשה, בדרך שכל מי שקשור לעניין יוכל לדעת על כך. בקשת צו ירושה תתקבל אם המגישים הם ילדיו של הנפטר, אחים ואחיות שלו או יורשים חוקיים כפי שנקבע בחוק. הוצאת צו ירושה לא תתאפשר בשום אופן, אם הנפטר לא הותיר אחריו צוואה ואין לו יורשים חוקיים על פי דין. מנגד, אם הנפטר התיר אחריו צוואה, ואם לא נפל דופי באופן שבו הצוואה נכתבה ואושרה, הרי שקיום הצוואה קודם להגשת צו קיום ירושה על ידי היורשים החוקיים. אם אחד היורשים נמצא בתהליך גירושין או לאחריו, חלוקת רכוש בגירושין איננה כוללת בשום פנים את חלקו של הגרוש בירושת הנפטר.
 

חייגו עכשיו לפגישת ייעוץ

וניצור קשר בהקדם:

072-25-75-398

בקשת צו ירושה

צו קיום ירושה

בקשת צו ירושה חייבת להיות מלווה במסמכים הבאים: תעודת פטירה מקורית של הנפטר, טופס בקשה לצו ירושה כאשר הוא ממולא כהלכה, ללא טעויות או שגיאות, ושתי אסמכתאות לתשלום האגרה על פי התעריפים הקבועים ביום הגשת הבקשה. בנוסף, בקשת צו ירושה חייבת לכלול גם אישור על הודעה לכל היורשים ואישור בכתב, החתום על ידם, כי ידוע להם על הגשת הבקשה. הוצאת צו ירושה איננה מתאפשרת בהעדר המסמכים כאמור. אם היורשים מיוצגים על ידי עורך דין – המסמכים חייבים לכלול גם ייפוי כוח לעו"ד כאמור. צו קיום ירושה לא יוצא או יתעכב, בהעדר אחד המסמכים כאמור לעיל או אם אחד המסמכים איננו ממולא כהלכה.

חלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש בגירושין כאמור לעיל, איננה כוללת רכוש שהנפטר הוריש לאחד הצדדים בהליך גירושין. חלוקת רכוש באמצעות בקשת צו ירושה מתבצעת אך ורק באשר לרכוש משותף שצברו בני הזוג, או של רכוש שלא צוינה לגביו כוונת הבעלים. אם יש לכם עניין בשירותיו הטובים של עורך דין בדרך להגשת בקשת צו ירושה, זה המקום הנכון עבורכם. משרד עורכי דיו אלון סולומון ושות מתמחה בכל האמור בנושא הוצאת צו ירושה וירושות בכלל, ואמון על ביצוע צו קיום ירושה באופן הנכון ביותר. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות צעד חשוב בדרך לקבלת הירושה בהקדם.
 


אלון סולומון
משרד עורכי דין

לקביעת פגישת ייעוץ
חייגו 072-25-75-398
או מלאו פרטיכם ונחזור בהקדם:

אלון סולומון - משרד עורכי דין

לקביעת פגישת ייעוץ חייגו 072-25-75-398 או מלאו פרטיכם ונחזור בהקדם:

 

טלפון: 072-25-75-398  |  פקס: 03-6935202  |  דוא"ל:  office@a-solomon.com

משרד ראשי: תל אביב ממוקם במגדל המוזיאון, ברקוביץ' 4  | משרד ירושלים - קריית המדע 3, הר חוצבים